наука и технологија

„Хуавеј“ произведува телефон на секои 28,5 секунди

„Хуавеј“ произведува телефон на секои 28,5 секунди

- „Хуавеј“ ги отвори вратите на својот кампус на езерото Сонгшан за претставниците на медиумите.

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Научниците ја снимија првата фотографија на црна дупка во вселената
10.04.2019

Научниците ја снимија првата фотографија на црна дупка во вселената

- Како резултат на меѓународната соработка денес беше претставена првата фотографија на црна дупка во вселената

Руска компанија предлага заедничко, руско-турско производство на хеликоптери
10.04.2019

Руска компанија предлага заедничко, руско-турско производство на хеликоптери

„Турција веќе има искуство во заедничко производство на хеликоптери со Италија, истото може да се направи и со Русија

НАСА тестираше ракетен мотор за експедиција на Месечината
06.04.2019

НАСА тестираше ракетен мотор за експедиција на Месечината

- Во соопштението на НАСА наведено е дека моторот С-25, кој е планиран за лансирање ракети на Месечината, е тестиран во вселенскиот центар Стенис во Мисисипи, САД

Од Казахстан успешно лансирана товарната капсула Progress MS-11
04.04.2019

Од Казахстан успешно лансирана товарната капсула Progress MS-11

Капсулата на Меѓународната вселенска станица пренесува товар тежок 2,5 тони, односно гориво, храна, вода и друго.

Чајот и кафето го зголемуваат ризикот за рак на бели дробови
04.04.2019

Чајот и кафето го зголемуваат ризикот за рак на бели дробови

Според истражувањетo спроведено во САД, и кај лица кои не консумираат цигари, доколку дневно пијат два и повеќе филџани кафе, ризикот од рак на бели дробови е зголемен за 41 отсто