политика

Претседателски избори во Северна Македонија: До 15:00 часот, излезност 28,89 отсто

Претседателски избори во Северна Македонија: До 15:00 часот, излезност 28,89 отсто

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на одржаната прес-конференција рече дека на околу 75 отсто обработени гласачки места, до 15:00 часот излегле да гласаат 396.252 избирачи

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Чавушоглу ќе престојува во посета на Холандија
10.04.2019

Чавушоглу ќе престојува во посета на Холандија

„Конференцијата е дел од договорот меѓу турската и холандската Влада потпишан во март 2008 година, за зајакнување на соработката, а домаќини се Анкара и Хаг“, се вели во соопштението.

„Брегзит без договор би бил катастрофален за Ирска“
09.04.2019

„Брегзит без договор би бил катастрофален за Ирска“

„Брегзит е во целосна контрадикција со Договорот од Белфаст, кој е мировен договор постигнат меѓу Ирска и Велика Британија, кој признава дека постои спорна британска граница на нашиот остров“, нагласи Мекдоналд

Започнаа општите избори во Израел
09.04.2019

Започнаа општите избори во Израел

Се очекува изборите, на кои учествуваат 41 партија, да поминат во тесна борба. Право на глас во Израел имаат 5 милиони и 800 илјади лица.

Заев: „Мерките на Владата даваат резултати, невработеноста се намалува“
08.04.2019

Заев: „Мерките на Владата даваат резултати, невработеноста се намалува“

Премиерот Зоран Заев истакна дека намалувањето на невработеноста кај младите е приоритет на Владата на Северна Македонија

Заев: За екстрадиција на припадниците на ФЕТО треба да го почитуваме законодавството
08.04.2019

Заев: За екстрадиција на припадниците на ФЕТО треба да го почитуваме законодавството

„За нас е важно домашното законодавство, важно е меѓународното законодавство, но и пријателството со Република Турција“, рече премиерот Заев