Балкан

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата: „Ги победивме, но не целосно ги поразивме"

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата: „Ги победивме, но не целосно ги поразивме"

Кандидатката на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Силјановска-Давкова во своето обраќање најави и предизвикување на „нова демократска бура“, додавајќи дека не случајно претседателските избори ги поврзува со предвремени парламентарни избори

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Претседателски избори во Северна Македонија
21.04.2019

Претседателски избори во Северна Македонија

На претседателските избори се гласа на 3.480 избирачки места во 80 општини и Град Скопје и на 32 избирачки места во странство

„Од Сирија вратени 110 косовски граѓани"
20.04.2019

„Од Сирија вратени 110 косовски граѓани"

Четворица борци се приведени и одреден им е 48-часовен притвор

Се урна мал авион во Бугарија: Загинаа 2 лица
20.04.2019

Се урна мал авион во Бугарија: Загинаа 2 лица

Градоначалникот на општина Оризаре, Јордан Тотев изјави дека авион во сопственост на еден спортски авиоклуб се урнал во подрачјето на градот, при што животот го загубиле две лица

 Во Скопје одбележана ноќта Берат Кандил
19.04.2019

Во Скопје одбележана ноќта Берат Кандил

„Ова ноќ се нарекува Берат. Зборот Берат значи простување. Се надевам дека ние како муслимани вечерва ќе ги подигнеме нашите раце кон небото, и ќе побараме простување и милост од Бога”, нагласи Алкан

Каде се припадниците на ФЕТО од Северна Македонија кои се бараат за екстрадиција?
19.04.2019

Каде се припадниците на ФЕТО од Северна Македонија кои се бараат за екстрадиција?

Постојат тврдења дека 15-те припадици на ФЕТО за кои Турција бара екстрадиција од Северна Македонија, криејќи се зад долгата и сложена процедура, ја напуштиле земјата