свет

Комичарот Владимир Зеленскиј победи на претседателските избори во Украина

Комичарот Владимир Зеленскиј победи на претседателските избори во Украина

- Според националните излезни анкети, Зеленскиј победи на овие избори освојувајќи 73,2 отсто од гласовите, додека Порошенко ја доби довербата на 25,3 отсто од гласачите.

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Лишени од слобода високопозиционирани функционери во Судан
21.04.2019

Лишени од слобода високопозиционирани функционери во Судан

Уапсени се поранешниот прв заменик на Башир, Али Осман Таха, како и замениците Нафие Али Нафие, поранешниот претседател на Парламентот, Ахмед Ибрахим ал Тахер, и пратени во Централниот затвор „Кобер“

Продолжени судирите на периферијата на Триполи: Убиен командир на силите на Хафтар
21.04.2019

Продолжени судирите на периферијата на Триполи: Убиен командир на силите на Хафтар

Вооружените судири беа водени во местата Ал Азизијах и Ајн Зара

На протестите на „Жолтите елеци“ во Франција уапсени 227 демонстранти
21.04.2019

На протестите на „Жолтите елеци“ во Франција уапсени 227 демонстранти

Станува збор за протести кои ги организира неформалното движење „Жолти елеци“, а најмасовниот собир е одржан во Париз

Втор круг претседателски избори во Украина
21.04.2019

Втор круг претседателски избори во Украина

Во трката за позицијата шеф на државата по првиот круг останаа моменталниот претседател Петро Порошенко и комичарот Владимир Зеленски

Во Шри Ланка воведен полициски час, бројот на загинати во нападите се искачи на 207
21.04.2019

Во Шри Ланка воведен полициски час, бројот на загинати во нападите се искачи на 207

Утринава се случија напади во местата Кочхикаде, Негомбо и Батикалоа, како и во хотелите „Шангри ла“, „Кинамон гранд“ и „Кингсбури“ во главниот град Коломбо