Турција

Гросшартнер победник на 55. Претседателска велосипедска тура на Турција

Гросшартнер победник на 55. Претседателска велосипедска тура на Турција

Австриецот Гросшартнер (25), кој вози за тимот Бора-Хансгрое, победи на турата којашто се состоеше од шест етапи, во должина од речиси 1.000 километри

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Ердоган упати честитка до припадниците од еврејска вероисповед по повод празникот Пасха
19.04.2019

Ердоган упати честитка до припадниците од еврејска вероисповед по повод празникот Пасха

Нагласувајќи го мултикултурниот и мултирелигискиот карактер на Турција, Ердоган нагласи дека е многу важно сите заедници во Турција „слободно да ги живеат своите религии и традиции"

Во Турција приведени двајца разузнавачи осомничени дека работат за ОАЕ
19.04.2019

Во Турција приведени двајца разузнавачи осомничени дека работат за ОАЕ

Осомничените се испитуваат дали се поврзани со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги

Тројна средба на шефовите на дипломатија на Турција, Полска и Романија
19.04.2019

Тројна средба на шефовите на дипломатија на Турција, Полска и Романија

- Шефот на романската дипломатија, Теодор Мелешкану: „Ја поддржуваме политиката на отворени врати на НАТО. За остварување на оваа цел, со задоволство ја поздравуваме партиципацијата на Северна Македонија во НАТО“.

Калин: Турција е партнер во технологијата за авионите F-35
18.04.2019

Калин: Турција е партнер во технологијата за авионите F-35

„Турција е, и ќе продолжи да биде партнер во технологијата за F-35. Ние не сме само клиенти или купувачи на F-35“

Турција: На доживотен затвор осудени 11 ФЕТО пучисти
18.04.2019

Турција: На доживотен затвор осудени 11 ФЕТО пучисти

Меѓу обвинетите се наоѓа и Ѓурџан Серџан, командантот на провинциската жандармериска команда на Истанбул